cpplib 8.1-b20180128 - en to fi translation catalogue (213 entries)

en: "%s" after # is not a positive integer
fi: #:n jälkeinen ”%s” ei ole positiivinen kokonaisluku

en: "%s" after #line is not a positive integer
fi: #line:n jälkeinen ”%s”  ei ole positiivinen kokonaisluku

en: "%s" cannot be used as a macro name as it is an operator in C++
fi: ”%s” ei ole kelvollinen makron nimi, sillä se on C++:n operaattori

en: "%s" is not a valid filename
fi: ”%s” ei ole kelvollinen tiedostonimi

en: "%s" is not defined, evaluates to 0
fi: ”%s” on määrittelemättä, evaluoituu 0:ksi

en: "%s" may not appear in macro parameter list
fi: ”%s” ei saa esiintyä makron parametriluettelossa

en: "%s" re-asserted
fi: ”%s” väitetty uudelleen

en: "%s" redefined
fi: ”%s” määritelty uudelleen

en: "/*" within comment
fi: ”/*” kommentin sisällä

en: "__has_include__" cannot be used as a macro name
fi: ”__has_include__” ei ole kelvollinen makron nimi

en: "defined" cannot be used as a macro name
fi: ”defined” ei ole kelvollinen makron nimi

en: #%s expects "FILENAME" or <FILENAME>
fi: #%s odottaa argumenttia "TIEDOSTONIMI" tai <TIEDOSTONIMI>

en: #%s is a GCC extension
fi: #%s on GCC-laajennos

en: #%s is a deprecated GCC extension
fi: #%s on vanhentunut GCC-laajennos

en: #elif after #else
fi: #elif #else:n jälkeen

en: #elif without #if
fi: #elif ilman #if:iä

en: #else after #else
fi: #else #else:n jälkeen

en: #else without #if
fi: #else ilman #if:iä

en: #endif without #if
fi: #endif ilman #if:iä

en: #include nested too deeply
fi: liikaa sisäkkäisiä #include:ja

en: #include_next in primary source file
fi: #include_next ensisijaisessa lähdetiedostossa

en: #pragma %s %s is already registered
fi: #pragma %s %s on jo rekisteröity

en: #pragma %s is already registered
fi: #pragma %s on jo rekisteröity

en: #pragma once in main file
fi: #pragma once päätiedostossa

en: #pragma system_header ignored outside include file
fi: #pragma system_header ohitetaan otsaketiedoston ulkopuolella

en: %.*s is not a valid universal character
fi: %.*s ei ole kelvollinen universaali merkki

en: %s in preprocessing directive
fi: %s esikääntäjän direktiivissä

en: %s: not used because `%.*s' defined as `%s' not `%.*s'
fi: %s: ei käytetä, koska ”%.*s” on määritelty arvoon ”%s” eikä ”%.*s”

en: %s: not used because `%.*s' is poisoned
fi: %s: ei käytetä, koska ”%.*s” on myrkytetty

en: %s: not used because `%.*s' not defined
fi: %s: ei käytetä, koska ”%.*s” on määrittelemättä

en: %s: not used because `%s' is defined
fi: %s: ei käytetä, koska ”%s” on määritelty

en: %s: not used because `__COUNTER__' is invalid
fi: %s: ei käytetä, koska ”__COUNTER__” on virheellinen

en: '##' cannot appear at either end of __VA_OPT__
fi: ”##” ei voi esiintyä __VA_OPT__-makron kummassakaan päässä

en: '##' cannot appear at either end of a macro expansion
fi: ”##” ei voi esiintyä makrolavennuksen kummassakaan päässä

en: '#' is not followed by a macro parameter
fi: ”#” ilman sitä seuraavaa makroparametria

en: '$' in identifier or number
fi: ’$’ tunnisteessa tai lukuarvossa

en: '?' without following ':'
fi: ’?’ ilman sitä seuraavaa ’:’-merkkiä

en: ("%s" is an alternative token for "%s" in C++)
fi: (”%s” on vaihtoehtoinen symboli ”%s”:lle C++:ssa)

en: (this will be reported only once per input file)
fi: (tästä ilmoitetaan vain kerran syötetiedostoa kohden)

en: C++ style comments are incompatible with C90
fi: C++-tyyliset kommentit ovat epäyhteensopivia C90:n kanssa

en: C++ style comments are not allowed in ISO C90
fi: C++-tyyliset kommentit eivät ole sallittuja ISO C90:ssä

en: C++11 requires a space between string literal and macro
fi: C++11 vaatii välilyönnin literaalin ja merkkijonomakron väliin

en: C99's universal character names are incompatible with C90
fi: C99:n universaalit merkkinimet ovat epäyhteensopivia C90:n kanssa

en: CPP arithmetic must be at least as precise as a target int
fi: CPP-aritmetiikan on oltava vähintään yhtä tarkka kuin kohteen int-tyypin

en: CPP half-integer narrower than CPP character
fi: CPP-puolikokonaisluku on kapeampi kuin CPP-merkki

en: CPP on this host cannot handle wide character constants over %lu bits, but the target requires %lu bits
fi: tämän koneen CPP ei pysty käsittelemään yli %lu-bittisiä leveämerkkivakioita, mutta kohde vaatii %lu bittiä

en: ISO C does not permit named variadic macros
fi: ISO C ei salli nimettyjä variadisia makroja

en: ISO C++ does not permit named variadic macros
fi: ISO C++ ei salli nimettyjä variadisia makroja

en: ISO C++11 requires at least one argument for the "..." in a variadic macro
fi: ISO C++11 vaatii vähintään yhden argumentin variadisen makron ”...”:lle

en: ISO C++11 requires whitespace after the macro name
fi: ISO C++11 vaatii tyhjemerkin makron nimen jälkeen

en: ISO C99 requires at least one argument for the "..." in a variadic macro
fi: ISO C99 vaatii vähintään yhden argumentin variadisen makron ”...”:lle

en: ISO C99 requires whitespace after the macro name
fi: ISO C99 vaatii tyhjemerkin makron nimen jälkeen

en: In _cpp_valid_ucn but not a UCN
fi: Funktiossa _cpp_valid_ucn mutta ei ole UCN

en: Multiple include guards may be useful for:
fi: Monen includen estimet voivat olla hyödyllisiä tiedostoille:

en: \x used with no following hex digits
fi: \x:ää käytetty ilman seuraavia heksanumeroita

en: _Pragma takes a parenthesized string literal
fi: _Pragma ottaa sulkeilla ympäröidyn merkkijonoliteraalin

en: __COUNTER__ expanded inside directive with -fdirectives-only
fi: __COUNTER__ lavennettu direktiivin sisällä valitsimella -fdirectives-only

en: __VA_ARGS__ can only appear in the expansion of a C++11 variadic macro
fi: __VA_ARGS__ voi esiintyä vain C++11:n variadisen makron lavennoksessa

en: __VA_ARGS__ can only appear in the expansion of a C99 variadic macro
fi: __VA_ARGS__ voi esiintyä vain C99:n variadisen makron lavennoksessa

en: __VA_OPT__ can only appear in the expansion of a C++2a variadic macro
fi: __VA_OPT__ voi esiintyä vain C++2a:n variadisen makron lavennoksessa

en: __VA_OPT__ is not available until C++2a
fi: __VA_OPT__ ei ole saatavilla ennen C++2a:ta

en: `%.*s' is not in NFC
fi: ”%.*s” ei ole NFC-muodossa

en: `%.*s' is not in NFKC
fi: ”%.*s” ei ole NFKC-muodossa

en: anonymous variadic macros were introduced in C++11
fi: anonyymit variadiset makrot esiteltiin C++11:ssä

en: anonymous variadic macros were introduced in C99
fi: anonyymit variadiset makrot esiteltiin C99:ssä

en: assertion without predicate
fi: väite ilman predikaattia

en: assertions are a GCC extension
fi: väitteet ovat GCC-laajennos

en: assertions are a deprecated extension
fi: väitteet ovat vanhentunut laajennos

en: attempt to use poisoned "%s"
fi: myrkytetyn makron ”%s” käyttöyritys

en: backslash and newline separated by space
fi: kenoviiva ja rivinvaihto erotettu välilyönnillä

en: backslash-newline at end of file
fi: kenoviiva-rivinvaihto tiedoston lopussa

en: binary constants are a C++14 feature or GCC extension
fi: binäärivakiot ovat C++14:n ominaisuus tai GCC-laajennos

en: binary constants are a GCC extension
fi: binäärivakiot ovat GCC-laajennos

en: cannot find source file %s
fi: lähdetiedostoa %s ei löydy

en: character 0x%lx is not in the basic source character set
fi: merkki 0x%lx ei ole peruslähdemerkistössä

en: character 0x%lx is not unibyte in execution character set
fi: merkki 0x%lx ei ole yksitavuinen suoritusmerkistössä

en: character constant too long for its type
fi: merkkivakio on liian pitkä tyypilleen

en: comma operator in operand of #if
fi: pilkkuoperaattori #if:in operandissa

en: conversion from %s to %s not supported by iconv
fi: iconv ei tue muunnosta %s -> %s

en: converting UCN to execution character set
fi: muunnetaan UCN suoritusmerkistöön

en: converting UCN to source character set
fi: muunnetaan UCN lähdemerkistöön

en: converting escape sequence to execution character set
fi: muunnetaan ohjaussarja suoritusmerkistöön

en: converting to execution character set
fi: muunnetaan suoritusmerkistöön

en: could not determine date and time
fi: ei voitu selvittää päivämäärää ja aikaa

en: could not determine file timestamp
fi: ei voitu selvittää tiedoston aikaleimaa

en: cppchar_t must be an unsigned type
fi: cppchar_t:n on oltava etumerkitön tyyppi

en: current file is older than %s
fi: nykyinen tiedosto on vanhempi kuin %s

en: decimal float constants are a GCC extension
fi: desimaali-float-vakiot ovat GCC-laajennos

en: detected recursion whilst expanding macro "%s"
fi: havaittiin rekursio lavennettaessa makroa ”%s”

en: division by zero in #if
fi: jako nollalla #if-ehdossa

en: duplicate macro parameter "%s"
fi: kahdenkertainen makroparametri ”%s”

en: embedding a directive within macro arguments is not portable
fi: direktiivin upottaminen makroargumenttien sisälle ei ole siirrettävää

en: empty character constant
fi: tyhjä merkkivakio

en: empty filename in #%s
fi: tyhjä tiedostonimi direktiivissä #%s

en: extra tokens at end of #%s directive
fi: ylimääräisiä merkkejä #%s-direktiivin lopussa

en: failure to convert %s to %s
fi: muunnos %s -> %s epäonnistui

en: file "%s" linemarker ignored due to incorrect nesting
fi: tiedoston ”%s” rivinmerkitsin jätetään huomiotta virheellisen sisäkkäisyyden vuoksi

en: fixed-point constants are a GCC extension
fi: kiintopistevakiot ovat GCC-laajennos

en: floating constant in preprocessor expression
fi: liukulukuvakio esikääntäjän lausekkeessa

en: function-like macro "%s" must be used with arguments in traditional C
fi: funktion kaltaista makroa ”%s” on käytettävä argumenttien kanssa perinteisessä C:ssä

en: hex escape sequence out of range
fi: heksadesimaalinen ohjaussarja sallitun välin ulkopuolella

en: identifier "%s" is a special operator name in C++
fi: tunniste ”%s” on operaattorin nimi C++:ssa

en: imaginary constants are a GCC extension
fi: imaginäärivakiot ovat GCC-laajennos

en: imaginary number in preprocessor expression
fi: imaginääriluku esikääntäjän lausekkeessa

en: impossible operator '%u'
fi: mahdoton operaattori ’%u’

en: incomplete universal character name %.*s
fi: vaillinainen universaali merkkinimi %.*s

en: integer constant is so large that it is unsigned
fi: kokonaislukuvakio on niin suuri, että se on etumerkitön

en: integer constant is too large for its type
fi: kokonaislukuvakio on liian suuri tyypilleen

en: integer overflow in preprocessor expression
fi: kokonaislukuylivuoto esikääntäjän lausekkeessa

en: invalid "#pragma GCC %s" directive
fi: virheellinen ”#pragma GCC %s” -direktiivi

en: invalid #%s directive
fi: virheellinen #%s-direktiivi

en: invalid #pragma GCC poison directive
fi: virheellinen #pragma GCC poison -direktiivi

en: invalid #pragma pop_macro directive
fi: virheellinen #pragma pop_macro -direktiivi

en: invalid #pragma push_macro directive
fi: virheellinen #pragma push_macro -direktiivi

en: invalid built-in macro "%s"
fi: virheellinen sisäinen makro ”%s”

en: invalid character '%c' in raw string delimiter
fi: virheellinen merkki ’%c’ raa’an merkkijonon erottimessa

en: invalid flag "%s" in line directive
fi: virheellinen lippu ”%s” rividirektiivissä

en: invalid hash type %d in cpp_macro_definition
fi: virheellinen hash-tyyppi %d funktiossa cpp_macro_definition

en: invalid new-line in raw string delimiter
fi: virheellinen rivinvaihto raa’an merkkijonon erottimessa

en: invalid prefix "0b" for floating constant
fi: virheellinen etuliite ”0b” liukulukuvakiolle

en: invalid preprocessing directive #%s
fi: virheellinen esikääntäjän direktiivi #%s

en: invalid string literal, ignoring final '\'
fi: virheellinen merkijonoliteraali, ohitetaan viimeinen ’\’

en: invalid suffix "%.*s" on floating constant
fi: virheellinen loppuliite ”%.*s” liukulukuvakiolla

en: invalid suffix "%.*s" on integer constant
fi: virheellinen loppuliite ”%.*s” kokonaislukuvakiolla

en: invalid suffix "%.*s" with hexadecimal floating constant
fi: virheellinen loppuliite ”%.*s” heksadesimaalisella liukulukuvakiolla

en: invalid suffix on literal; C++11 requires a space between literal and string macro
fi: literaalissa virheellinen jälkiliite; C++11 vaatii välilyönnin literaalin ja merkkijonomakron väliin

en: invoking macro %s argument %d: empty macro arguments are undefined in ISO C++98
fi: %s-makron argumentin %d kutsu: tyhjät makroargumentit ovat määrittelemättömiä ISO C++98:ssa

en: invoking macro %s argument %d: empty macro arguments are undefined in ISO C90
fi: %s-makron argumentin %d kutsu: tyhjät makroargumentit ovat määrittelemättömiä ISO C90:ssä

en: line number out of range
fi: rivinumero sallitun välin ulkopuolella

en: macro "%s" is not used
fi: makroa ”%s” ei käytetä

en: macro "%s" might prevent reproducible builds
fi: makro ”%s” saattaa estää toistettavat käännökset

en: macro "%s" passed %u arguments, but takes just %u
fi: makrolle ”%s” annettu %u argumenttia, mutta se ottaa vain %u

en: macro "%s" requires %u arguments, but only %u given
fi: makro ”%s” vaatii %u argumenttia, mutta vain %u on annettu

en: macro argument "%s" would be stringified in traditional C
fi: makron argumentti ”%s” merkkijonostettaisiin perinteisessä C:ssä

en: macro names must be identifiers
fi: makrojen nimien on oltava tunnisteita

en: macro parameters must be comma-separated
fi: makron parametrien on oltava pilkuin eroteltuja

en: missing '(' after predicate
fi: ’(’ puuttuu predikaatin jäljestä

en: missing '(' in expression
fi: ’(’ puuttuu lausekkeesta

en: missing ')' after "__has_include__"
fi: ’)’ puuttuu ”__has_include__”-sanan jäljestä

en: missing ')' after "defined"
fi: ’)’ puuttuu ”defined”-sanan jäljestä

en: missing ')' in expression
fi: ’)’ puuttuu lausekkeesta

en: missing ')' in macro parameter list
fi: ’)’ puuttuu makron parametriluettelosta

en: missing ')' to complete answer
fi: ’)’ puuttuu vastauksen täydentämisestä

en: missing open quote
fi: avautuva sulje puuttuu

en: missing terminating %c character
fi: päättävä merkki %c puuttuu

en: missing terminating > character
fi: päättävä >-merkki puuttuu

en: missing whitespace after the macro name
fi: tyhjemerkki puuttuu makron nimen jäljestä

en: multi-character character constant
fi: monimerkkinen merkkivakio

en: multi-line comment
fi: monirivinen kommentti

en: no iconv implementation, cannot convert from %s to %s
fi: ei iconv-toteutusta, muunnosta %s -> %s ei voida suorittaa

en: no include path in which to search for %s
fi: ei include-polkua, josta etsiä tiedostoa %s

en: no macro name given in #%s directive
fi: makron nimeä ei ole annettu #%s-direktiivissä

en: non-ISO-standard escape sequence, '\%c'
fi: ISO-standardiin kuulumaton ohjaussarja ’\%c’

en: null character(s) ignored
fi: null-merkit ohitetaan

en: null character(s) preserved in literal
fi: null-merkit säilytetään literaalissa

en: octal escape sequence out of range
fi: oktaalinen ohjaussarja sallitun välin ulkopuolella

en: one or more PCH files were found, but they were invalid
fi: yksi tai useampia PCH-tiedostoja löytyi, mutta ne olivat virheellisiä

en: operator "__has_include__" requires a header string
fi: operaattori ”__has_include__” vaatii otsakemerkkijonon

en: operator "defined" requires an identifier
fi: operaattori ”defined” vaatii tunnisteen

en: parameter name missing
fi: parametrin nimi puuttuu

en: pasting "%s" and "%s" does not give a valid preprocessing token
fi: liittämällä ”%s” ja ”%s” ei saada kelvollista esikääntäjän symbolia

en: poisoning existing macro "%s"
fi: myrkytetään olemassa oleva makro ”%s”

en: predicate must be an identifier
fi: predikaatin on oltava tunniste

en: predicate's answer is empty
fi: predikaatin vastaus on tyhjä

en: preprocessor arithmetic has maximum precision of %lu bits; target requires %lu bits
fi: esikääntäjäaritmetiikan enimmäistarkkuus on %lu bittiä; kohde vaatii %lu bittiä

en: raw string delimiter longer than 16 characters
fi: raa’an merkkijonon erotin pitempi kuin 16 merkkiä

en: registering "%s" as both a pragma and a pragma namespace
fi: rekisteröidään ”%s” sekä pragmana että pragma-nimiavaruutena

en: registering pragma "%s" with name expansion and no namespace
fi: rekisteröidään pragma ”%s” nimenlavennuksella ja ilman nimiavaruutta

en: registering pragma with NULL handler
fi: rekisteröidään pragma NULL-käsittelijällä

en: registering pragmas in namespace "%s" with mismatched name expansion
fi: rekisteröidään pragmat nimiavaruudessa ”%s” epäsopivalla nimenlavennuksella

en: stdout
fi: vakiotuloste

en: style of line directive is a GCC extension
fi: rividirektiivin tyyli on GCC-laajennos

en: suffix for double constant is a GCC extension
fi: loppuliite double-vakiolle on GCC-laajennos

en: suggest hiding #%s from traditional C with an indented #
fi: ehdotetaan #%s:n piilottamista perinteiseltä C:ltä sisentämällä #

en: suggest not using #elif in traditional C
fi: ehdotetaan #elif:in käytön välttämistä perinteisessä C:ssä

en: syntax error in macro parameter list
fi: syntaksivirhe makron parameteriluettelossa

en: target char is less than 8 bits wide
fi: kohteen char-tyyppi on alle 8 bittiä leveä

en: target int is narrower than target char
fi: kohteen int-tyyppi on kapeampi kuin kohteen char-tyyppi

en: target wchar_t is narrower than target char
fi: kohteen wchar_t-tyyppi on kapeampi kuin kohteen char-tyyppi

en: the conditional began here
fi: ehtolause alkoi tästä

en: the left operand of "%s" changes sign when promoted
fi: ”%s”:n vasen operandi vaihtaa ylennettäessä etumerkkiään

en: the meaning of '\%c' is different in traditional C
fi: ’\%c’:lla on eri merkitys perinteisessä C:ssä

en: the meaning of '\a' is different in traditional C
fi: ’\a’:lla on eri merkitys perinteisessä C:ssä

en: the meaning of '\x' is different in traditional C
fi: ’\%x’:lla on eri merkitys perinteisessä C:ssä

en: the right operand of "%s" changes sign when promoted
fi: ”%s”:n oikea operandi vaihtaa ylennettäessä etumerkkiään

en: this is the location of the previous definition
fi: tämä on edellisen määrittelyn sijainti

en: this use of "defined" may not be portable
fi: tämä ”defined”-sanan käyttö ei ehkä ole siirrettävää

en: traditional C ignores #%s with the # indented
fi: #%s ohitetaan perinteisessä C:ssä kun # on sisennetty

en: traditional C rejects the "%.*s" suffix
fi: perinteinen C ei salli ”%.*s”-loppuliitettä

en: traditional C rejects the unary plus operator
fi: perinteinen C ei salli unaarista plus-operaattoria

en: trigraph ??%c converted to %c
fi: kolmoismerkki ??%c muunnettu merkiksi %c

en: trigraph ??%c ignored, use -trigraphs to enable
fi: kolmoismerkki ??%c ohitettiin, ota käyttöön valitsimella -trigraphs

en: unbalanced stack in %s
fi: tasapainoton pino %s:ssä

en: undefining "%s"
fi: kumotaan määrittely ”%s”

en: unexpected end of file after #line
fi: odottamaton tiedoston loppu #line-direktiivin jälkeen

en: universal character %.*s is not valid at the start of an identifier
fi: universaali merkki %.*s ei ole kelvollinen tunnisteen alussa

en: universal character %.*s is not valid in an identifier
fi: universaali merkki %.*s ei ole kelvollinen tunniste

en: universal character names are only valid in C++ and C99
fi: universaalit merkkinimet ovat kelvollisia vai C++:ssa ja C99:ssä

en: unknown escape sequence: '\%c'
fi: tuntematon ohjaussarja ’\%c’

en: unknown escape sequence: '\%s'
fi: tuntematon ohjaussarja ’\%s’

en: unspellable token %s
fi: kirjoitusasuton symboli %s

en: unterminated #%s
fi: päättämätön #%s

en: unterminated argument list invoking macro "%s"
fi: päättämätön argumenttiluettelo ”%s”-makron kutsussa

en: unterminated comment
fi: päättämätön kommentti

en: unterminated raw string
fi: päättämätön raaka merkkijono

en: use -Winvalid-pch for more information
fi: käytä valitsinta -Winvalid-pch lisätietojen saamiseksi

en: use of C++11 long long integer constant
fi: C++11:n long long -kokonaislukuvakion käyttö

en: use of C++17 hexadecimal floating constant
fi: C++17:n heksadesimaaliliukulukuvakion käyttö

en: use of C99 hexadecimal floating constant
fi: C99:n heksadesimaaliliukulukuvakion käyttö

en: use of C99 long long integer constant
fi: C99:n long long -kokonaislukuvakion käyttö

en: user-defined literal in preprocessor expression
fi: käyttäjän määrittelemä literaali esikääntäjän lausekkeessa

en: while reading precompiled header
fi: luettaessa esikäännettyä otsaketta

en: while writing precompiled header
fi: kirjoitettaessa esikäännettyä otsaketta
